Basgitarist Forumu ©2008-2014
Sistemimizden daha iyi yararlanabilmek için üye olun yada giriş yapın! Tamamen güvenlik sistemi ve saçma mesajlardan forumumuzu uzak tutmak için kayıt olmanız gerekmektedir.
Basgitarist Forumu ©2008-2014

-Bas Gitaristlere Özel Forum-


Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

Gamlar(Diziler)

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1 Geri: Gamlar(Diziler) Bir Paz Ocak 29, 2012 2:45 pm

lakland

lakland
Moderatör
Moderatör
Diziler en temelde Major ve Minör olmak üzere iki ana başlıkta toplanır ve bu iki başlığın her birinden türeyen dizilere de mod adı verilir..

Major dizi: Major diziler daha mutlu, coşkulu tınılara sahiptirler, bir dizinin major olduğunu anlamak için, dizinin 3. derecesine bakmak gerekir eğer dizinin 3. derecesi, kök ses referans alındığında B3 aralığını verirse bir major dizi ile karşı karşıyasınızdır. Bunu anlamak içinse aralıkları bilmeniz gerekir.

C Major: C-D-E-F-G-A-B-C => bu diziyi diğer tonlara uygulamak isterseniz şu şekil bir sistem işinizi kolaylaştıracaktı T/T/Y/T/T/T/Y bu kalıbı hangi diziye uygularsanız o dizi major bir dizi olur o yüzden devamını yazmayacağım, bunu kendiniz yapmaya çalışın, faydasını göreceksiniz..

Minör dizi: Minör diziler puslu, üzgün ve kırık tınılara sahiptirler, yine bir dizinin minör olduğunu anlamak için dizini 3. derecesine bakılmalıdır. Eğer, 3. derecesi kök ses referans alındığında K3 aralığını veriyorsa minör bir diziyle karşı karşıyasınızdır. Aralık çalışmak şart!

C Minöor: C-D-Eb-F-G-Ab-Bb-C => Bu diziyi de C major dizide yaptığınız gibi diğer tonlara uygularsanız minör dizilere ulaşırsınız T/Y/T/T/Y/T/T . Diğer seslerden bu şemayı kullanarak minör dizileri elde edebilirsiniz.. Umarım yardımı dokunur Very Happy Müsait oldukça diğer diziler hakkında da yazacağım.. Sorunuz olursa sormaktan çekinmeyin elimden geldiğince yardım etmeye çalışırım Very Happy

2 Geri: Gamlar(Diziler) Bir Çarş. Şub. 01, 2012 4:33 pm

lakland

lakland
Moderatör
Moderatör
Major Tonaliteden Türetilen Modlar (Major Scales modes)

Öncelikle mod, batı müziğinin makamlarıdır diyebiliriz. Bizim nasıl hüzzam, kürdil-i hicazkar, hicaz, uşak gibi makamlarımız varsa onlarında kendi müziklerine uygun kilise müziği zamanında yaratılmış modları vardır.. Bu modlar yine majör tonaliteden türetilen ve minör tonliteden üretilen diziler olarak iki temelde birleşirler.. Biz önce yukarıdaki başlıkta yazdığımız modları inceliyeceğiz. Fakat bunu yaparken, Do majorü referans alarak yapacağız çünkü sizi diyezlerle bemollerle uğraştırmak istemiyorum henüz başlangıç aşamasında.

C Major (İonian Modu) => C-D-E-M-F-G-A-B-D Do major dizisiyle aynıdır.
D Dorian modu => D-E-F-G-A-B-C-D Do major dizisine Re sesinden başladığınızı farzedin
E Phrygian modu => E-F-G-A-B-C-D-E Do major dizisine Mi sesiyle başaladığınızı farzedin
F Lydian Modu => F-G-A-B-C-D-E-F Yine do major dizisini düşünün..
G Mixolydian => G-A-B-C-D-E-F-G
A Aeolian => A-B-C-D-E-F-G-A Bu diziyi çalarken La Doğal minörünü düşünün keza aynıdır
B Locrian => B-C-D-E-F-G-A-B

Aklınızda olsun Mi phrygian(E) modu Türk müziğindeki kürdî ayağıyla benzerlik gösterir.. Şimdilik bu kadar benden umarım faydası oluyordur.. İmkanlarım dahilinde yardımcı olmaya devam edeceğim =D

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz