Basgitarist Forumu ©2008-2014
Sistemimizden daha iyi yararlanabilmek için üye olun yada giriş yapın! Tamamen güvenlik sistemi ve saçma mesajlardan forumumuzu uzak tutmak için kayıt olmanız gerekmektedir.
Basgitarist Forumu ©2008-2014

-Bas Gitaristlere Özel Forum-


Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

Truss Rod

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1 Truss Rod Bir Paz Mayıs 24, 2009 8:14 am

Admin

avatar
Yönetici
Yönetici
Truss Rod klavyenin içinden geçen, kalyvenin eğiliminin ayarlanmasını ve sabit kalmasını sağlayan metal çubuğa denir. Bkn Resim1Gitarların büyük çoğunluğunda ayar kısmı sapın üst kısmında bulunur.(Nutun hemen üstünde) Bkn Resim2. Alyanla ayarlanır. Sağa(saat yönüne) çevrilince sıklaşıp klavyeyi öne doğru eğer ve tellere yakınlaşır. 6 telli baslarda sapa yük fazla bindiği için 2 adet truss rod kullanılmaktadır.
Resim2

Truss Rod ayarını yapmak için bir ustaya götürmek en mantıklısı. Tecrübe gerektiren bir iş. Ben açıklamaya çalışayım bildiğim kadarıyla. Yapmak yada yapmamak sizlere kalmış Smile


Gitarımızın akordu hazır olsun. Boş teller doğru frekanslarda seslerde olacak.Sapın eğimine bakacağız. Göz kararıyla da yapan var milimetrik ölçümler yaparak yapanlarda var. Fazla detaya girmiyorum kısaca; 1. ve 5., 2. ve 6., 3. ve 7., vs. perdelere bakarak yapalım. Bu perdelere bastığımızda tel tuşe mesafesine bakarak ayarlamalıyız. Eğer bir yada birkaç yerde diğerlerinden farklı yükseklik yada tuşeye yakınlık varsa truss rod vidasını çevirmek gerekecek ayarlanıncaya kadar. Çok zahmetli bir iş telleri sökmek gerekiyor çevirmek için truss'u. İşte bu şekilde ayarlamaya çalışın. Maddi değeri yüksek bir gitarınız var ise sakın bulaşmayın sapı kökten maffedebilirsiniz. Truss rod ayarı sanıldığı kadar kolay değil aslında bu ayar tıpkı beyinsel fonksiyonlar gibidir. Saddle de tellerin yüksekligine, tellerin geriliğine, sap ayarına vs... hepsinin bir çıkışı var aynı ayarda olması lazım bunun içinde adam akıllı bir luthier yada ustaya götürmek şart derim arkadaşlar.

****Ayrica unutmamak lazim, truss rod'u en fazla çeyrek çeyrek cevirmek lazim. Çünkü genelde sap çevirdikten sonra hemen oturmaz, bir parca zaman alabilir... ****


_________________
Arkasında Goog le var!

2 Geri: Truss Rod Bir Cuma Mayıs 29, 2009 7:54 pm

gmtial

avatar
Bizden Biri
ellerine sağlık hocam çok güzel yazmışsın

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz