Basgitarist Forumu ©2008-2014
Sistemimizden daha iyi yararlanabilmek için üye olun yada giriş yapın! Tamamen güvenlik sistemi ve saçma mesajlardan forumumuzu uzak tutmak için kayıt olmanız gerekmektedir.
Basgitarist Forumu ©2008-2014

-Bas Gitaristlere Özel Forum-


Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

Wictor Wooten

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1 Wictor Wooten Bir Çarş. Şub. 08, 2012 1:44 pm

dream

avatar
Pasif Üye
Victor Lemonte Wooten (11 eylül 1964 doğumlu) amerikan bas gitar virtüözüdür. Bas gitar ile 2 yaşında, tamamı müzisyen olan kardeşleri sayesinde tanışmış, henüz 5 yaşındayken de Wooten Brothers ile ilk konserine çıkmıştır. Enstrümanı ve konuşmayı aynı zamanda aynı şekilde öğrendiğini söyler. 5 Grammy ödülü sahibidir ve tam 3 defa Bass Player Magazine dergisince dünyada yılın en iyi bas gitaristi olarak gösterilmiştir (Dünyada bu unvanı bir kereden fazla kazanan tek kişidir.).

Kendine has 'slap-harmonic' tekniğiyle beraber 'two hand tapping' ve 'mute-fingering' tekniklerini kusursuz uygulamaktadır. Double thumping tekniğini de çokça kullanmaktadır. Solo performanslarında genellikle looper kullanarak 4 telli tek bir bas gitar ile çok sesli bir orkestra tadında eserler üretir.
Wooten'ın ilk olarak piyasaya çıkışı Béla Fleck and the Flecktones grubuyla 1988 de olmuştur, grubun tüm albümlerinde çalmış ve halen grubun bas gitaristliğini üstlenmektedir. 1996 yılında ilk solo albümünü "A Show of Hands"i çıkartmıştır.Toplamda 7 solo albümü bulunmaktadır, bunlardan bas gitarist Steve Bailey ile çıkardığı Bass Extremes-Cookbook albümü bas dünyasında büyük yankı yapmıştır. Albümlerinde birçok kaliteli müzisyenin şarkılarını bas gitara uyarlamış ve çalmıştır. Fodera marka bas gitarları kullanır. 2006'dan bu yana sponsoru olan 'Hartke'nin amfi ve kabinleri kullanmaktadır.

2008'de SMV olarak bilinen Stanley Clarke ve Marcus Miller ile aynı projede yer almıştır(Bas Gitarın Yaşayan 3 Efsanesi). Bu grup ile 2008'de "Thunder" isimli bir albüm kaydetmişlerdir. Albüm piyasaya çıktıktan sonra 1 yıl süren bir dünya turunu tamamlamıştır. Birçok kişiye göre dünyanın en teknik bas gitaristi olarak bilinir.

2011 yılı itibari ile ilk solo albümü olan A Show of Hands'i elektronik ortamda tekrar düzenleyerek dijital olarak satışa sunmuştur. 2010'un son çeyreğini takiben 2011 yılında da yıllardır birlikte çaldığı baterist J.D Blair ile davul-bas duo projesi kapsamında(2 Minds 1 Groove)dünya turnesine çıkmıştır.Turne kapsamında İstanbul'da da konser vermiştir.

Bas gitardaki mükemmel tekniğinin yanı sıra, yaşam felsefesi, bu felsefeyi müziğine uygulayışı ve insanlara müzik ve hayata nasıl bir pencereden baktığını gösterebilmek için düzenlediği Bass&Nature kampları ile de dünyanın en saygıdeğer bas gitaristlerinden birisi sayılmaktadır.

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz