Basgitarist Forumu ©2008-2014
Sistemimizden daha iyi yararlanabilmek için üye olun yada giriş yapın! Tamamen güvenlik sistemi ve saçma mesajlardan forumumuzu uzak tutmak için kayıt olmanız gerekmektedir.
Basgitarist Forumu ©2008-2014

-Bas Gitaristlere Özel Forum-


Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

Jason Newsted

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1 Jason Newsted Bir C.tesi Mayıs 23, 2009 5:00 pm

Fender1


Pasif Üye
Jason Curtis Newsted, (d. 4 Mart 1963, Michigan). ABD'li bas gitarist ve vokalist.1986-2001 yılları arasında Metallica'nın toplam 15 yıl bas gitaristi ve gerivokalisti olmuştur. Bestelerine yeterince yer verilmemesini, 4.adam olarak görülmekten kurtulamadığını ve başka projelerde yer almasına karşı tavır takınılması nedeniyle Metallica'dan ayrılmıştır. Echobrain, Ozzy Osbourne, Voivod, Rockstar Supernova gibi gruplarda çalmıştır, çalmaktadır.

Ayrıca Jason Newsted kendisine ait olan Chophouse Records plak şirketi bünyesinde birçok projeye imza attı. IR8, echoBrain, Papa Wheelie gibi birçok projede yer alan Jason, asıl mesleği bas gitaristlik ve arka vokal olmasına rağmen bu projelerde vokalistlik ve gitaristlik,hatta bateristlik yaptı.

Lemmy,Geezer Butler ve Gene Simmons gibi üstatları genç yaşta kendine idol edinen Newsted'in Metallica'ya katılmadan önceki grubu Flotsam and Jetsam idi. Metallica'nın popüler basçısı Cliff Burton'un 1986'da trajik bir kaza sonucu yaşamını yitirmesi üzerine Metallica'ya katıldı.

Pek çok Metallica konserinde Seek&Destroy, Creeping Death, Whiplash gibi efsane şarkılarda vokal görevini de üstlenerek, vokal yeteneğini milyonlara gösterebilmiştir. Yaratıcı ve enerjik kimliği ile metal dünyasına damgasını vurmuştur.

Cliff Burton öldükten kısa bir süre sonra yapılan bas gitarist seçmelerinde birbirinden yetenekli 40 basist arasından sıyrılıp Metallica'nın sonraki 15 yıl boyunca bas gitaristliğini üstlenecek olan elemanı olmayı başarmıştır.Primus frontmeni Les Claypool da bu 40 basist arasındadır.

2 Geri: Jason Newsted Bir Çarş. Ekim 07, 2009 9:00 pm

olgac


Bizden Biri
Basta pena kullananları sevmeme rağmen gönlümde taht kuran tek insan. Muhteşem bir müzisyen ve bas gitarist. Çok çok seviyorum ve örnek alıyorum.

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz